Przejdź do treści

Świętość zaczyna się tu na ziemi

Wszystkich Świętych. Wspominamy tych, którzy świętość mają już „załatwioną”. Są w Niebie. Wczoraj przeczytany wywiad zainspirował mnie, by poszukać świętości także tu na ziemi. Tu ona ma swój początek przecież.

Janka&Janek

Na liście książek, które chciałabym przeczytać (tylko ciągle czas znajduje dla mnie inne zajęcia) są m.in dwa wywiady-rzeka z Janiną Ochojską*. Czuję, że otworzyłyby mi te książki oczy i serce. Tymczasem w jadalni pewnego ośrodka zdołałam w pośpiechu przeczytać krótki wywiad, który popchnął mnie do tego wpisu.

To niepełnosprawność sprawiła, że zrobiłam w życiu coś potrzebnego, pomogłam wielu ludziom. A teraz jeszcze mogę dodać otuchy kobietom chorym na raka. Życie dało mi wielką szansę. **

Choroba Heinego-Medina, niepełnosprawność, 40 operacji, odejście ukochanego męża, a ostatnio jeszcze rak piersi… Dużo jak na jednego człowieka, choć nie mnie to ostatecznie oceniać. I to wszystko przekute na tyle dobra… „Zaskoczyło mnie, że jestem tak silna i odporna”- jak mówi**. Ja sama czasami boję się być silna, by nie dostać kolejnego ciężaru. Skąd Ona to ma? Skąd tyle chęci do życia, które w tyłek co chwilę wali i jeszcze chęci do podejmowania działań dla innych, często żyjących w ekstremalnie trudnym położeniu?

Kilka dni wcześniej przeczytałam:

Panie Boże daj, żeby każdemu człowiekowi raz mógł spłonąć dom (Janek Mela).

Strata domu, brata, a potem kończyn. Łatwo się pisze. Szybko wylicza. Trzy straty oddzielone dwoma przecinkami. To naprawdę trudne doświadczenia. A już po: zdobycie biegunów, motywowanie i inspirowanie innych, założenie fundacji pomagającej osobom po amputacjach i ich rodzinom. Uśmiech i chęć życia podobnie jak powyższy przykład. Jak to możliwe?

Dowód na istnienie Boga

Janek Mela, w krótkiej zapowiedzi nowego audiobooka***, przytacza przykład dziecka siedzącego na dywanie. Taki maluch nie widzi całego dywanu. Dopiero jak podrośnie, zobaczy z góry cały wzór. Dywan uczy mnie jeszcze jednej rzeczy, o której kiedyś też usłyszałam. Żyjąc na ziemi widzimy spód dywanu. Jakieś nitki, supły, nic ładnego. Dopiero Tam zobaczymy go z drugiej strony. Z tej, która wygląda dużo piękniej. Okaże się, że te pozornie bezładnie przewlekane nitki utworzyły idealny obraz.

Podobnie jest z naszym życiem. Dopiero z perspektywy czasu widać. Czasem dane nam jest zobaczyć to jeszcze żyjąc tu. Na pełne zrozumienie sensu musimy jednak poczekać. Tam wierzę, że będziemy widzieć więcej. I że to, co zobaczymy ułoży się w piękną mozaikę. Z kawałeczków różnokolorowych szkiełek ułożony cudowny witraż.

Wierzę w Opatrzność. Kiedy patrzę wstecz, widzę, że wszystko układa się według jakiegoś planu. Moja droga jest trudna, ale prowadzi mnie dalej**.

Co ma wspólnego dywan z Janką i Jankiem? Dla mnie te dwa, w pewien sposób przezroczyste życia (to nie znaczy nijakie, bo Bóg uwzględnia naszą wyjątkowość, by pokazać przez nas małą cząstkę Siebie) to dowód na istnienie Boga. Kochającej Opatrzności, która prowadzi dalej. Bo czy człowiek może sam tyle znieść? Czy może sam sobie zaplanować trudności, które staną się trampoliną do dobra, miłości i szczęścia? To po pierwsze.

Świętość

Być świętym oznacza być nieziemsko szczęśliwym i pełnym życia ****.

Po drugie Janka i Janek są dla mnie odpowiedzią na pytanie czym świętość jest. Nie oceniam ich życia w kategorii święty-nieświęty, ale dziękuję Bogu za Jego działanie w ich życiu. Dla mnie świętość, którą odczytuję z tych przykładów, to pozwolenie, by Bóg we mnie działał przywracając mi świętość z Raju. Bym była szczęśliwa i pełna życia. Bóg to robi, a ja mogę Mu tylko na to pozwolić. Lub nie.

Świętość zaczyna się dziś. Czasem przez trudne doświadczenia, a czasem w codzienności. Tylko na razie jesteśmy dziećmi na dywanie, które muszą zaufać Tacie!

 

 

* W. Bononowicz, J. Ochojska-Okońska, Niebo to inni oraz M. Zdanowska, J. Ochojska, Świat według Janki
**
Jacek Szmidt, Janina Ochojska, Ten rak to dla mnie zadanie, „Twój Styl” 2019, numer 10, s. 232-236 
*** https://deon.pl/po-godzinach/ludzie-i-inspiracje/janek-mela-panie-boze-daj-zeby-kazdemu-czlowiekowi-raz-mogl-splonac-dom,618622
**** https://stacja7.pl/temat-numeru/swietosc-to-widziec-wiecej/

 

Jeden komentarz

  1. Magda Magda

    Czytałam ” świat wedlug janki” i bardzo warto przeczytać! 🙂 piękny wpis.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *